0216 520 37 63
info@istanbulmalimusavir.com.tr

Türkiyede Mali Müşavir Olma Şartları23.8.2023

Türkiye´de Mali Müşavir Olma Şartları ile ilgili bilgilendirici bu içeriğe siteden ulaşabilir ve anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye´de mali müşavir olmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekir:

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
*Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak
*Kamu haklarından mahrum bulunmamak
*Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkartılmış olmamak
*İlgili bölümlerden en az lisans mezunu olmak
*Mesleki yeterlilik sınavını başarı ile geçmek
*Staj eğitimini tamamlamak

İlgili bölümler şunlardır:

Hukuk
İşletme
Maliye
İktisat
Kamu yönetimi
Siyasal bilimler
Bankacılık

Mesleki yeterlilik sınavı, her yıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (SMMMO) tarafından yapılır. Sınavda başarılı olmak için en az 60 puan almak gerekir.

Staj eğitimi, 3 yıl süren bir eğitimdir. Bu eğitim, mesleki bilgi ve becerileri geliştirmek için gereklidir. Staj, bir mali müşavirlik bürosunda yapılır.

Bu şartları sağlayan kişiler, mali müşavirlik ruhsatı almaya hak kazanır. Mali müşavirlik ruhsatı, SMMMO tarafından verilir.

Mali müşavirler, işletmelerin finansal faaliyetlerini yönetmek için profesyonel hizmetler sunar. Bu hizmetler arasında finansal kayıt tutma, vergi beyannamelerinin hazırlanması, mali planlama ve risk yönetimi yer alır. Mali müşavirler, işletmelerin mali açıdan sağlıklı olmalarını ve finansal hedeflerine ulaşmalarını sağlamaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Mali Müşavirin Görevleri
    Mali Müşavirin Görevleri ile alakalı bilgi almak ve en iyi bilgileri edinebilmeniz için bu içeriği sizlere hazırladık, sitemizde yer alan bu sayfaya hemen yakından gözatın.
  • Vergi Terimleri Sözlüğü Yayında
    Vergi mevzuatı ve uygulamalarında kullanılan terimler esas alınarak hazırlanan Vergi Terimleri Sözlüğü yayınlanmıştır. Hemen inceleyebilirsiniz.
  • A.Ş. Kuruluşu Nasıl Olur?
    İstanbul Mali Müşavir olarak A.Ş. Kuruluşu Nasıl Olur? sorusunun yanıtını ele aldık. Siteden hemen inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.