0216 520 37 63
info@istanbulmalimusavir.com.tr

Türkiyede Mali Müşavir Olma Şartları23.8.2023

Türkiye´de Mali Müşavir Olma Şartları ile ilgili bilgilendirici bu içeriğe siteden ulaşabilir ve anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye´de mali müşavir olmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekir:

*Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
*Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak
*Kamu haklarından mahrum bulunmamak
*Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkartılmış olmamak
*İlgili bölümlerden en az lisans mezunu olmak
*Mesleki yeterlilik sınavını başarı ile geçmek
*Staj eğitimini tamamlamak

İlgili bölümler şunlardır:

Hukuk
İşletme
Maliye
İktisat
Kamu yönetimi
Siyasal bilimler
Bankacılık

Mesleki yeterlilik sınavı, her yıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (SMMMO) tarafından yapılır. Sınavda başarılı olmak için en az 60 puan almak gerekir.

Staj eğitimi, 3 yıl süren bir eğitimdir. Bu eğitim, mesleki bilgi ve becerileri geliştirmek için gereklidir. Staj, bir mali müşavirlik bürosunda yapılır.

Bu şartları sağlayan kişiler, mali müşavirlik ruhsatı almaya hak kazanır. Mali müşavirlik ruhsatı, SMMMO tarafından verilir.

Mali müşavirler, işletmelerin finansal faaliyetlerini yönetmek için profesyonel hizmetler sunar. Bu hizmetler arasında finansal kayıt tutma, vergi beyannamelerinin hazırlanması, mali planlama ve risk yönetimi yer alır. Mali müşavirler, işletmelerin mali açıdan sağlıklı olmalarını ve finansal hedeflerine ulaşmalarını sağlamaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • 2023 Yılında MTV Tutarlarına Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranı
    2023 Yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarlarına Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranının Belirlenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 6582) yayımlandı. Sitemizden hemen inceleyebilirsiniz.
  • Vergi İşlemlerinde Elektronik Uygulamalar
    Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler hayatımızın her alanında olduğu gibi devlete karşı en önemli yükümlülüğümüz olan vergi alanında da değişikliklere neden olmaktadır. Vergi alanında yapılan bu değişikliklerin birçoğu 2016 yılından itibaren uygulamaya
  • İstanbul´da Mali Müşavir Hizmeti
    İstanbul´da Mali Müşavir Hizmeti alabilmek için bu içeriği inceleyebilir ve web sitesinde yer alan telefon numarasını hemen arayabilirsiniz.